Czy owa nowość w rynku księgarskim jak E-book, wyprze papierowo wydawaną książkę?

Posted on 08/11/2021 7:06am

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Pomału wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich dziedzinach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dołączanych do różnych programów komputerowych.

Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się niezwykle popularne. Przyczyniło się do tego wiele zalet tej formy książki do których wiodącą jest mały koszt produkcji. Współczesne e booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo danych w nich umieszczonych, bo takich plików nie da się redagować bez specyficznego programu.
regały z książkami w księgarni
Author: brewbooks
Source: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu potrzebny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć parę książek.

Czy po przeczytaniu prezentowanego tekstu masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na opisywane zagadnienie? Jeśli tak, to prześledź tekst, gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu świeże dane.

Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. Co za tym idzie księgarnia jest rzadziej odwiedzana.czytnik ebook kindle
Author: bfishadow
Source: http://www.flickr.com
Entuzjaści powieści biją na alarm zauważając, że sprzedaż publikacji drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże bezpłatne ebooki to możliwość na powrót wielu do czytelnictwa (przykład: książki informatyczne w formacie e-book). Jest to głównie podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już większość czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak normalny ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie można odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież zwykłe książki papierowe też przeglądamy tylko przy świetle. Następną korzyścią czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, czy też przeglądać internet. Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przekonani jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym dużego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak na przykład: ), bo już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy również zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie papierowej i elektronicznej wersji książki bywa już normą. Plany na kolejne lata zakładają duży wzrost o kilkaset procent w ciągu roku rynku ebooków.

Osiągalne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Możemy je czytać na ekranie komputera, tabletów, przy użyciu smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik zmieści się w dłoni, jest leciutki, możemy schować go do torebki czy kieszeni, a jednocześnie możemy do niego wgrać kilkaset publikacji.

Tags: czytnik, czytanie, czytelnicy