Garść uwag na temat współczesnej prozy fantasy w naszym kraju i gronie miłośników, których nieustannie zdobywa

Posted on 02/07/2020 7:36am

Fantastyka w powieści czy w filmie przybiera teraz najróżniejsze formy. Literaturoznawcy i miłośnicy tego gatunku powieści czy ich ekranizacji, na pewno w dalszym ciągu pamiętają klasykę, czyli przykładowo bajki Stanisława Lema. Zobrazowana tutaj wizja następnych stuleci nie zawsze napawa radością, lecz czytelnik taką lekturą rozczarowany się nie czuje. Inwencja twórcza bajkopisarza pozostaje tak imponująca, że zjednuje mu liczne grono wielbicieli.

Wiedźmin
Author: Sergey Galyonkin
Source: http://www.flickr.com
Z kolei osoby, które nie kochają czytać, ochoczo wybiorą się na świetny film z gatunku fantasy. Twórcy nie idą jednak w kierunku obranym przez Lema - najczęściej w wspomnianym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innymi wizjami odległej przyszłości. Wszechobecnym motywem jest walka dwóch światów. W dobrze rozpoznawalnym starciu dobra ze złem biorą udział dwie strony: grupa Ziemian i istot z innej planety. To w większej mierze filmy akcji, gdzie wplecione bywają również wątki miłosne.
Następną próbą pogodzenia nowoczesności z przeszłością jest twórczość Andrzeja Sapkowskiego. Tworzona przez niego proza urzeka przede wszystkim mężczyzn, bo jak dobrze wiadomo, kobiety o wiele częściej i chętniej wyciągają rękę po romanse. Wyżej zasugerowana uwaga nie przesądza o tym, że przedstawicielki płci pięknej nie staną się wielbicielkami twórczości tegoż powieściopisarza i wcale nie trzeba tutaj mieć na myśli tylko kobiet, które trudnią się recenzowaniem twórczości literackiej.

Andrzej Sapkowski zasłynął jako twórca "Wiedźmina", lecz na pojedynczym tytule jego pisarskie zamiary się nie zakończyły.

Zaintrygowały Cię wiadomości zawarte w tym artykule? Na pewno spodoba Ci się też dodatkowe czytanie (https://www.witnatura.pl/pl/1701-visanto-jerzy-zieba). Nie czekaj zatem i wejdź do następnej witryny.

W 2013 roku ukazała się kolejna książka, która swoją tematyką w czytelny sposób nawiązuje do poprzednich historii. Mamy tutaj na myśli tytuł "Wiedźmin sezon burz", który błyskawicznie zyskał uznanie czytelników w całym kraju (fonopolis wydaje genialne słuchowiska Sapkowskiego). A krytycy jednogłośnie orzekli, że talent Sapkowskiego ma się całkiem dobrze.

Sapkowski
Author: Hikaru Kazushime
Source: http://www.flickr.com
Książkę "Wiedźmin sezon burz" można rzecz oczywista nabyć właściwie w każdej księgarni.

Ta oferta jest niezwykle interesująca i jeśli poszukujesz więcej informacji na omawianą tu problematykę, to znajdziesz je tu.

Komu jednak zależy na oszczędnym gospodarowaniu domowym budżetem, być może zacznie przeglądać propozycje sprzedażowe, które udostępniają księgarnie internetowe. Zazwyczaj ceny w internecie są o wiele niższe niż te, które zauważamy na sklepowych półkach. A osobom, które wcale nie lubią wydawać wypłaty na takie przedmioty, to bez wahania skierują swe kroki do miejskiej biblioteki.

Tags: książka, literatura, lektura, Sapkowski