Jak można dziś uczyć się o historii współczesnej - niewielki poradnik po płytach i książkach wojskowych

Posted on 03/02/2023 7:30am

Nie tracąc nadziei

Nawet po tylu latkach, okropne wspomnienia z Powstania Warszawskiego dalej żyją w umysłach dużej grupy, szczególnie tych, którzy doświadczyli te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie odgadną, są w stanie tylko spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Wypada tutaj też nadmienić o ludziach zamkniętych w gettach przez hitlerowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.


warszawa
Author: Vladimir Yaitskiy
Source: http://www.flickr.com
Te getta były siedliskiem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu oraz chorób, by zapoznać ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pomieszczenia były pełne ludzi spragnionych oraz głodnych, czekających na bochenek chleba za jaki oddawali biżuterię oraz wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było oczywiście to, że dawno temu to się zmieni, czego wyrazem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki które powstały w tamtych okresach (). Sfrustrowani w tych troskach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety oraz dzieci zebrali się aby zbuntować się przeciwko nazistom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt odwagi można zanotować w dodatku w świetle faktu, że zbuntowani ludzie byli to przeciętni ludzie, ale gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego kluczowym celem było usunięcie Niemców z miasta i doprowadzenie do uwolnienia Warszawy przed dotarciem Armii Radzieckiej.
 
warszawa zamek na wodzie
Author: Radek Kołakowski
Source: http://www.flickr.com
Powstał plan warszawa i okolice miały być ocalone stowarzyszonymi siłami Polaków oraz Żydów. Dla Niemców, był to wyłącznie następny dzień nawiedzania tych mieszkańców. Nie spodziewali się sprzeciwu. Naziści byli zdziwieni, a wielu pozostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję i na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca bitne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły też lokalne produkcje, które chociaż w małym stopniu przedstawiają to, co przeżyli ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Jednak jest to tylko namiastka.


Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie czynny obraz w pamięci. Zobacz:
 

Tags: dzieci, Filmy, encyklopedia, akt