Jakie przyzwyczajenia ma szkodnik o nazwie turkuć podjadek i czy może być on pożyteczny?

Posted on 29/01/2022 7:41am

Pojawiający się samotnie turkuć podjadek jest insektem, który nie powoduje specjalnych szkód, ale jeśli jego liczebność uzyska bardziej znaczące rozmiary, to w takiej sytuacji jest już niezwykle uciążliwym szkodnikiem roślin.


Turkuć podjadek to jeden z największych insektów istniejących w Polsce. Jego rozmiar może osiągnąć nawet 6 cm, jego ciało jest wydłużone, barwy brunatno-ciemnoszarej. Turkuć podjadek ma na głowie długie czułki, natomiast na końcu ciała na odwrót - posiada w tamtym miejscu wyrostki, które pomagają jemu orientację, gdy w wąskim podziemnym tunelu chodzi do tyłu. Niezwykle typowe są też jego przednie odnóża, które są silnie zbudowane, płaskie oraz zaopatrzone w tzw. zęby, które są wykorzystywane do rozgrzebywania podziemnych korytarzy. Taki szkodnik drążąc swoje korytarze zaraz pod powierzchnią ziemi, unosi nowe roślinki, które na skutek takiego działania niestety więdną oraz zasychają, gdyż narusza to ich korzenie.




szkodnik


pies u weterynarza, weterynarz
Author: Eric.Ray
Source: http://www.flickr.com


Kanały internetowe
Author: Robin
Source: http://www.flickr.com


Turkuć podjadek spożywa napotkane korzenie, a rośliny wciąga do podziemnych korytarzy. Wygryza też otwory w bulwach korzeniowych oraz w kłączach roślin. Turkuć podjadek w ogródku jest jednak czasami pożyteczny, ponieważ zjada pędraki, ślimaki czy też drutowce. Rozwój od jaja do dorosłego osobnika w wypadku turkucia podjadka zajmuje tylko 3 lata.

Jeśli ten temat jest dla Ciebie interesujący, to kliknij tu - to polecana strona internetowa (http://sklep.acana.com.pl/dla-psa/22-acana-regionals-pacifica-dog.html), która także posiada absorbujące dane.

Oznacza to, że zimują tak larwy, jak i turkucie dorosłe. W maju, w czasie cieplejszych wieczorów, szkodnik taki opuszcza na pewien czas ziemię, żeby się złączyć w pary. W czerwcu samice składają po ok. 300 jaj w gnieździe, znajdującym się przy końcu korytarza, w stosunkowo sporej, 10 cm komorze, która znajduje się ok. 3 centymetry pod powierzchnią ziemi. Aby w lepszy sposób ogrzać swoje gniazdo, samica turkucia gryzie okoliczne korzenie roślin, które później gniją oraz wydzielają ciepło.


Po upłynięciu kilku tygodni wylęgają się małe larwy, które są bardzo podobne do szkodników już dorosłych. Samica opiekuje się tego typu larwami aż do jesieni, kiedy to młode turkucie już same mogą kopać kanaliki do głębokości 50-100 centymetrów. Tam będą spędzać zimę.

Tags: morze, czas, osób