Jakie zadania pełnią książki w życiu wielu ludzi, co da się zrobić aby jak najwięcej osób lubiło czytanie

Posted on 09/03/2022 9:30am

Coraz większa popularność telewizorów, a od niedawna także smartfonów, tabletów i komputerów sprawiła, że ludzie czytają coraz mniej książek. Niestety patrzenie się w kolorowy ekran jest łatwiejsze i wymaga znacznie mniej wysiłku niż czytanie, widać to szczególnie pośród młodszych pokoleń, których zmuszenie do wysiłku intelektualnego jest niekiedy ogromnie ciężkie.


książki
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Następną sprawą będzie czas, rozrywka elektroniczna jest tak wciągająca i pochłaniająca czasowo, że nawet jeśli ktoś miałby ochotę, żeby coś poczytać, to mu po prostu zabraknie na to czasu. Książki wymagają spokoju i skupienia, którego bardzo często tak brakuje, dla zdecydowanej większości osób dużo łatwiej jest włączyć w wolnej chwili grę na telefonie zamiast zacząć czytać kolejną stronę interesującej lektury. I niestety w ten sposób rośnie pokolenie, które nazwać można częściowymi analfabetami, czyli ludzi, którzy są na bieżąco z nowoczesną technologią, potrafią przejść gry jedna po drugiej, ale średnio sobie radzą z podstawami, jakimi jest zwykłe czytanie.

Na szczęście wiele osób widzi ten problem i stara się w jakiś sposób przeciwdziałać temu. Tu ogromnie dużo mogą zrobić rodzice, jeżeli oni przekażą dzieciom
książki
Author: Todd Conaway
Source: http://www.flickr.com
zamiłowanie do książek, to przeważnie w wieku dorosłym dzieci te będą sięgać po różne lektury. I odwrotnie, jeśli w jakiś domach książki nie istnieją, tylko wolne chwile będzie się spędzać przed ekranem, to raczej będzie niewiele szans na to, że dziecko pójdzie inną drogą i jednak będzie lubiło czytanie.


Niestety tutaj przykład podany będzie z góry, i dzieci w większości przypadków będą powielać wzorce i zachowania, które wyniosły z domu. Niektórzy sugerują, że miłość do literatury powinna w dzieciach pielęgnować szkoła.

Czy któreś komentarze o nas owego artykułu Cię zaciekawiły? W takim razie będzie nam niebywale przyjemnie, jeśli dodasz do nich także swe oceny.

Lecz niestety nauczanie naszego języka opiera się na dziełach może wybitnych, lecz nieco nudnych dla każdego młodego człowieka, więc zupełnie zrozumiałe jest, że czytanie ich będzie niemiłym obowiązkiem a nie przyjemnością. A czytanie ma być przede wszystkim rozrywką i przyjemnością, bo taka jest przecież rola książek w naszym życiu.

Tags: książka, gra, szkoła