O jakiego rodzaju kwestiach trzeba pamiętać, gdy projektujemy ubiór dla wojska? Jakie czynniki mogą mieć na to wpływ?

Posted on 27/12/2021 9:28am

Mimo coraz większego nasycenia różnymi nowoczesnymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt oraz żołnierzy przed przeciwnikiem nadal jest bardzo popularny. Świadczą o tym na pewno wciąż ogłaszane konkursy na nowe wzory do maskowania oraz wysokobudżetowe projekty badawcze, które są prowadzone jednocześnie przez armie, jak również firmy prywatne. Wybór ubiorów z kamuflażem to na pewno przedmiot wielu dyskusji na forach graczy ASG, jak również miłośników outdooru. Natomiast pośród toczonych sporów argumenty całkiem merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami jak i modą.
militaria
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Jak więc kupić najlepszy sprzęt w czasach, kiedy militaria są niesamowicie popularne - sprawdź militaria od W funkcjonowaniu ludzkiego wzroku, można wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne jak również widzenie centralne. To pierwsze jest jakby systemem nawigacyjny, jaki otrzymaliśmy w prezencie od natury.

Jego podstawową rolę jest danie nam informacji, gdzie możemy coś znaleźć. Informacje te pochodzą najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym skupiamy nasz wzrok i myśli. Widzenie takie daje możliwość na przykład dosyć bezpiecznie chodzić po ścieżce, pomimo iż jesteśmy zajęci inną czynnością, przykładowo pisaniem mejla. Widzenie centralne to cały szereg identyfikacji, jaka polega na umieszczaniu przedmiotów, na które zwróciliśmy uwagę, w przestrzeni naszej pamięci, albo mówiąc bardziej ogólnie - intelektu.
broń
Author: Program Executive Office Soldier
Source: http://www.flickr.com
To powoduje, że nasz mózg jest w stanie określić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Funkcjonuje to na takiej zasadzie, iż w dużym tłumie naszą uwagę zwraca jaskrawy kolor (jest to widzenie przestrzenne), ale jesteśmy w stanie określić, iż jest to czapka (patrz też czapka mikolaja) albo kaptur. Takie właśnie rodzaje widzenia stwarzają nowe możliwości dla projektowania kamuflażowych obrazów.

Dla widzenia przestrzennego najbardziej istotne czynniki, które dają skuteczność, to ruch, wielkość przedmiotu lub też kontrast na tle innych elementów przestrzeni. Kamuflaż, jaki właśnie temu służy, nazywamy mimetycznym. Najprostszą jego formą będzie ubiór wykonany z tkaniny o jednej barwie, jaka jest uśrednieniem dominującej w określonej przestrzeni palety barw. O tym w związku z tym muszą pamiętać projektanci, ale także w innych sytuacjach, gdy dajmy na to przygotowywane są narzędzia wielofunkcyjne - idź na stronę z narzędziami wielofunkcyjnymi.

Tags: narzędzia, konkurs, nawigacja